Ping, işletim sisteminden bağımsız en çok kullandığımız komutlardan biri. Ağ erişim problemlerinde sorunu izole etmeden tutun da bir cihazın çalışıp çalışmadığını bir betik (script) ile aralıklarla kontrol etmeye kadar bir çok alanda kullanıyoruz. Fping komutu ping’e alternatif olarak burada ön plana çıkıyor.

Fping Komutuna Nasıl İhtiyaç Duydum

Ev otomasyonu olarak homebridge ve thingsboard’u kombine olarak kullanıyorum. Ağa bağlı televizyon ve bilgisayarların açık olup olmadığını kontrol etmek için bir linux kabuk betiği (bash script) yazdım. Bu betik ping komudu ile betiğe parametre olarak verilen IP adresine ping gönderiyordu. Televizyonun kapalı olduğunu anlamak için 3 saniye boyunca cevap vermediğini beklemek gerekiyordu. Ping in normal davranışı bu. Oysa kablolu ağda 50 milisaniyelik bir süre fazlasıyla benim için yeterliydi.

fping -c1 -t50 

Yukarıdaki komut 50 milisaniye zaman aşımlı 1 adet ping paketi gönderiyor. Sadece bu özelliği bile fping’i projemde kullanmaya karar vermeye yetti. Bunun yanında bir çok özelliği var. Her özelliği için kullanımlarını aşağıda paylaştım.

Fping Komutu Kullanımları

  • fping <ip adresi 1> … <ip adresi N>
  • fping -s -g <başlangıç IP Adresi> <bitiş IP Adresi>

Fping Manual sayfasına aşağıdan erişebilirsiniz. Tüm kullanabileceğiniz parametre detaylarına bu sayfadan erişebilirsiniz.

Fping Man Page

Kurulum

Linux Ubuntu:

sudo apt-get install fping

Linux Centos/RHEL

sudo yum install fping